Traveling Europe

Entdecke unser Europa - Besuche unsere Lieblingsplätze

Admin

login_please

... or_register

 

Smečenský zámek

Verfasst von Lenka Iblova, Tschechische Republik

Smečno,čp. 1, Smečno, Tschechische Republik

Smečno je malé město, které se nachází ve Středočeském kraji. Nejstarší zmínka je z roku 1252, kdy v této dřívější tvrzi, vládnul vladyka Boleslav ze Smečna.
 
V roce 1418 tuto ves i s tvrzí zakoupil Markvart z Martinic. Rod Martiniců vládl ve Smečně po pět století. Poslední z rodu Martiniců- Marie Anna mírá roku 1832. 26.května 1510 byla tato tvrz povýšena na městečko pod novým názvem Muncifaj. Roku 1515 na město. S tím přišel nový znak a přestavba dříve gotické tvrze na mohutný renesanční zámek. Stavbu dokončil Jaroslav Bořita z Martinic. 
 
Na zámku je nápadný vlys draka, kte kterému se váže pověst o jeho koruně.
 
Zámek
 
Zámek je postaven v renesačním stylu v 16. století přestavbou z gotické tvrze. K zámku patří také zámecký park.
 
Po přestavbě z tvrze měl zámek jedno patro, byl chráněn zděným příkopem a na severní straně byl kvádrový most. 
 
Zámek má čtyři jednopatrová křídla s obdélníkovým nádvořím a okolo něj je původně vodní příkop, jeden čas v se v něm měli nacházet daňkové či medvědi. Dochovaly se dvě věže (původně měl zámek věže 3). Uvnitř s nachází kaple sv. Anny z roku 1460. Na svornících jsou znaky Bořity z Martinic a jeho manželky Anny z Kunvaldu. Nechybí zde reliéfy sv. Anny, světců a malované světice. 
 
Před zámkem stojí dva obelisky z 18. století.
 
Zámecký park je upraven v anglickém stylu. Nachází se v něm sochy barokního stylu - Herkula, Samsona, Pomony a Flóry z první poloviny 18.století. V parku se nachází jednopatrová Sala terrena podle vzoru Kiliána Ignáce Dientzenhofera a fontána. 
 

Smečenský zámek/infoslany.cz

zámek Smečno/Wikipedie

Znak Smečna/Wikipedie

Nach oben