Traveling Europe

Entdecke unser Europa - Besuche unsere Lieblingsplätze

Admin

login_please

... or_register

 

Divadlo Jiřího Myrona

Verfasst von Anna Benešová, Tschechische Republik

Československých legií 148/14, Ostrava, Tschechische Republik

Divadlo Jiřího Myrona se řadí mezi scény Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Působí zde soubory činohry, baletu i operety/muzikálu.

 

By Michal Klajban, via Wikimedia Commons

Historie

Stavba divadla byla zahájena v červnu roku 1892 a trvala tři roky. Konkurz na architekta vyhrál absolvent pražské techniky Josef Srb a dvoranu vyzdobil výtvarník pražského Národního divadla Robert Holzer. Celkové náklady na výstavbu divadla činily asi 156 tisíc zlatých. Slavnostní otevření této budovy postavené v klasicizujícím novorenesančním stylu, která se původně nazývala Národní dům, proběhlo ve dnech 16. a 17. června 1894. Návštěvníci měli možnost vidět mnoho hudebních a pěveckých vystoupení i komedii Ladislava Stroupežnického Paní mincmistrová.
Krátce poté v divadle nalezly všechny české ostravské spolky své místo. Významnými hosty divadla byli například Tomáš Garrigue Masaryk, básník Jaroslav Vrchlický, cestovatel a lékař Emil Holub nebo podnikatel Václav Frič.

Jaroslav Vrchlický

Jan Vilímek, via Wikimedia Commons

Divadlo se proslavilo také četnými výstavami známých českých malířů, mezi něž patřil Mikoláš Aleš, František Kupka, Max Švabinský i Josef Václav Myslbek. Koncertoval zde houslista Jan Kubelík, Česká filharmonie i orchestr pražského Národního divadla.
První divadelní sezóna započala v září roku 1908 uvedením Smetanovy opery Prodaná nevěsta a poslední byla ukončena operetou Cikánský baron od Johanna Strausse dne 7. 5. 1919. Poté se divadlo stalo druhou scénou Národního divadla moravskoslezského. V roce 1920 už však divadlo sloužilo jen ke společenským účelům, hrálo se již jen v Městském divadle (dnešní Divadlo Antonína Dvořáka). V letech 1921-1939 zde sídlilo kino Kosmos. Během druhé světové války prošlo divadlo rekonstrukcí. Po osbobození bylo divadlo přejmenováno a Lidový dům, posléze na Státní divadlo v Ostravě a v roce 1954 konečně na nynější Divadlo Jiřího Myrona na počest šestého ředitele Národního divadla moravskoslezského, Jiřího Myrona.

By PhDr. Josef Bělohlav, via Wikimedia Commons

V roce 1976 propukl v budově požár, který a několik dalších let pozastavil chod divadla. Divadlo muselo být přestavěno a druhé slavnostní zahájení proběhlo až 28. 4. 1986.

Součanost

V současné době se Divadlo Jiřího Myrona řadí mezi největší divadelní scény v České republice. Hlediště divadla disponuje kapacitou 623 míst a je uzpůsobeno i pro návštěvníky na invalidním vozíku.

Ukázka z oblíbeného muzíkálu DONAHA!

Nach oben